Lymfatická masáž

Lymfatický systém je jediný systém v lidském těle, který uchovává a transportuje škodliviny, vznikající při fungování lidského organizmu. Tento systém hraje nejdůležitější roli v obranyschopnosti organizmu a má rozhodující podíl na všech nemocech dnešní doby.

Hlavní funkcí lymfatického systému je vstřebávání přebytečné tekutiny a její návrat do krevního oběhu, vázání tuků a účast na fungování imunitního systému. Uzliny zachycují nečistoty proudící lymfou a vylučují je z organizmu. Lymfa tedy odvádí z těla všechny toxické látky, které naše tělo přijímá.

Poruchy lymfatického systému mohou být způsobeny jizvami po zranění a operacích, starými infekcemi v mandlích, dutinách hlavy nebo kolem zubů v čelistech. Jsou rušivými místy pro organizmus a mohou zpomalit nebo zastavit průchod lymfy, způsobit otok, napětí, bolest a hromadění různých toxinů.

Nadměrné zatížení lymfatického systému toxiny, stresem, poškození lymfatických cév úrazem, infekcí, se většinou nejprve projevuje obyčejnou únavou nohou, později celého těla, psychickým podrážděním, otékáním nohou především v oblasti kotníků, hlavně večer a po velké námaze, později otoky v břiše nebo v obličeji, otoky očních víček, mízních uzlin, dechovými potížemi bez zřejmé vnější příčiny, sklonem k infekčním nemocem v neposlední řadě vznikem nádorových onemocnění.

Lymfatická masáž má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Lymfatický systém nemá svoji pumpu. Jestliže je jeho funkce zpomalena, zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních. Tukové buňky zvětšují svůj objem, vytvářejí se tukové polštářky, pomerančová kůže a otoky. Terapeut nejdříve odblokuje hlavní uzliny a pak přivede lymfu z končetin a těla k uzlinám. Tato metoda je velice jemná, příjemná a relaxační.

Lymfatická masáž je vhodná pro lidi vystavené dlouhému stání. Pomáhá rychlejší regeneraci po fyzické zátěži a při léčbě otoků.
Zlepšuje stav pokožky, zrychluje metabolické procesy, slouží k detoxikaci těla. Také slouží jako prevence vzniku celulitidy.

Jak často lze provádět lymfatickou masáž?

K dosažení nejlepších výsledků, a aby byl efekt
viditelný, doporučuje se docházet na lymfatickou masáž 1x týdně v průběhu
jednoho měsíce a 1x do měsíce pro udržení dobrého stavu.

V průběhu tohoto měsíce je dobré dbát na vyváženou,
spíše lehčí stravu, vyvarovat se tuků a sladkostí, a přijímat méně masa.
Dodržovat pitný režim. Účinky masáže se také mohou podpořit speciálním
lymfatickým čajem. Masáž je dobré spojit s pravidelným méně náročným
pohybem, jako je např. jízda na kole, plavání či chůze.

Po prvních ošetřeních je cítit výrazné uvolnění, dostavit se
může i zvýšené vyměšování sliznic (nosní dutiny, střeva aj.), někdy se dostaví větší
žízeň, zdravý pocit hladu a častější zívání.

Kdy by se masáž provádět neměla.

-         Zhoubná onemocnění

-         Akutní infekční onemocnění

-         Akutní růže

-         Hořečnaté stavy

-         Zánět žil

-         Krvácivá znaménka

-         Akutní lupénka a ekzémy

-         Zvýšená funkce štítné žlázy

-         První dny menstruace

Opatrně u:

-         Vysokého krevního tlaku

-         Onemocnění srdce

-         Onemocnění ledvin

-         Těhotných a kojících žen